اطلاعاتی در باره تولید و پرورش و نگهداری قناری و شناسایی بیماریهای آن

 صبح روز دوم آذر ماه  اولين گردهمايي سراسري پرورش دهندگان پرندگان تزييني كشور در سالن اجتماعات وزارت جهاد كشاورزي با حضور مهندس دماوندي نژاد ومهندس تركاشوند برگزار گرديد.در اين همايش نمايندگان شهرهاي تهران ,اصفهان , همدان , قم , يزد,  فارس, گيلان,  مازندران,  قزوين,  گلستان و مدير باغ پرندگان كمياب كرج و نماينده باغ پرندگان كيش حضور داشتند .

اين جلسه هم مانند همه جلسات با كمي تاخير شروع شد .در ابندا آقاي مهندس دماوندي به تشريح ديدگاه دولتمردان  در خصوص ضرورت  ساماندهي پرندگان زينتي پرداخت .و بيان داشتند كه علاوه بر ساماندهي پرورش دهندگان  پرندگان زينتي دولت در صدد ايجاد واحدهاي درسي در دانشگاه و تربيت فارغ التحصيلان  اين رشته به منظور كمك به پرورش دهندگان مباشد تا در آينده  فرزندان علاقمند اين رسته و اين رشته بتوانند ضمن برخورداري از يك پشتوانه علمي  در امر توليد و پرورش هم موثر باشند و در ايران هم مانند ساير كشورها نيروهاي متخصص دانشگاهي توليد كنندگان را ساپورت كنند  و با گردش اطلاعات و در اختيار داشتن دانش كافي منطبق بر علوم جديد وحمايت جدي دولت پرورش دهندگان خيلي سريع تر به دست آوردهاي جديد دست پيدا كنند.

در ادامه جلسه تعدادي  از حاضران  به ايراد ديدگاه ها و نقطه نظراتشان پرداختند و از مشكلات موجود سخن گفتند .بنده نيز كمبود و كاستي ها و موانع موجود بر سر راه پرورش دهندگان را بيان نمودم كه خلاصه آن را به اطلاع شما مي رسانم

1-به منظور پيشگيري ازآسيب هاي احتمالي وانتقال بيماري ,واكسين آبله و ساير واكسين هاي ضروري در مراكز تحقيقاتي و انستيتوهاي توليد واكسين مانند انستيتو پاستور توليد و در اختيار مصرف كنندگان قرار گيرد تا پرورش دهندگان  مجبور به تهيه واكسين 12 دلاري به قيمت بيست برابر و بيشتر آنهم بدون اطمينان از صحت و سلامت انتقال آن توسط سود جويان نياشند

2-پرورش دهندگان تحت پوشش خدمات بيمه اي قرار گيرند تا در صورت خسارت بيمه نسبت به تامين خسارت احتمالي اقدام نمايد.

3- پرورش دهندگان تحت پوشش خدمات دارويي قرار گيرند تا براحتي بتوانند داروهاي ساخت كشورهاي خارجي را از داروخانه هاي دامپزشكي  تهيه نمايند .زيرا ممكن است شركت هاي داروسازي داخلي نتوانند به زودي همه اقلام دارويي مورد نياز را توليد و روانه بازار نمايند.

4-صدور مجوز براي صادرات و واردات قناري به منظور حمايت از توليد كنندگان .واردات به لحاظ نياز به ژن جديد و صادرات هم به لحاظ تنظيم بازار داخلي

5-تربيت دامپزشكان متخصص پرندگان آپارتماني و تزييني

6 بر پايي نمايشگاه سراسري با دعوت از پرورش دهندگان برتر استانهاوشركت در نمايشگاه هاي بين المللي

پس از صحبت هاي ساير دوستان و توضيحات مسئولين , با انجام رای گیری هشت نفر از شرکت کنندگان بعنوان هیات موسسان انتخاب شدند . اعضای این هیئت پیگیری تشکیل یک تشکل صنفی برای پرورش دهندگان پرندگان تزیینی سراسر کشور را بعهده گرفتند .

در خاتمه نگاه مثبت دولتمردان را به اين بخش مغفول به فال نيك گرفته و فرصت بدست آمده را مغتنم می شماریم
+ نوشته شده در  دوشنبه 4 آذر1387ساعت 23:37  توسط | 
سلام به همه دوستان و همراهان عزیز و گرامی

دوستان خوبم بالاخره با هزار مشقت موفق به تهیه عکس از قنار یها شدم و تعدادی از  آنها را برای بازدید شما عزیزان در اینجا قرار دادم تا هم به قولم عمل کرده باشم و هم موجبات رضایت خاطر شما  را فراهم کرده باشم . امید است از دیدنشان لذت ببرید و با ارایه نظرات ارزشمندتان ما را در ارایه هرچه بهتر مطلب یاری دهید. ادامه عکسها را نیز در آینده در معرض دید قرار خواهم داد .برای دیدن تمام عکسهای موجود می توانید در قسمت آرشیو مطالب بر روی گزینه آبان ماه کلیک کنید.

+ نوشته شده در  جمعه 10 آبان1387ساعت 19:31  توسط | 

با سلام خدمت همه دوستان

در ارتباط با سوالات دوست عزيز جناب  آقاي راه پيما مطالبي را به عرض شما عزيزان ميرساند گرچه پاسخ گويي به اين سوالات بر عهده كارشناس زيست شناسي است نه كارشناس مخابرات.

1-اصولا جانوران به دو گروه خونسرد و خونگرم  تقسيم مي شوند .جانوران خونسرد مانند خزندگان و  دوزيستان و خونگرم مانند پرندگان و پستانداران.

 دماي بدن جانوران خونسرد تابع تغييرات دماي محيط است يعني با سرد شدن دما ي محيط دماي بدن آنها كاهش يافته و از ميزان فعاليتشان كاسته مي شود تا به پايين ترين حد ممكن برسد .ولي  دماي بدن جانوران خونگرم همواره ثابت است .

در خصوص تاثير تغذيه والدين  در رنگ بندي  بچه ها ذكر اين نكته ضروري است كه تاثير پذيري رنگ جنين تابع عوامل ‍‍‍ژنتيكي است كه از والدين به جنين به ارث ميرسد و تغذيه با مواد بخصوصي شايد بتواند در

فعال سازي ژني نقش كمي بازي كند ولي خيلي موثر نيست بلكه پذيرش رنگ به وجود ژنهاي حامل همان رنگ و غالب شدن آن ژن بستگي دارد.

2-در مورد جنسيت جنين هم  بين جانوران خونسرد و خونگرم  هم تفاوت اساسي وجود دارد  و آن اين كه

تعيين جنسيت در جانوران خونسرد باز هم تابع شرايط دماي محيط است  يعني دما عامل تحريك ژن تعيين جنسيت است بر عكس جانوران خونسرد كه جنسيت تابعي از تركيب سلولهاي جنسي نر  با خاصيت مذكر يا مونث بودن با سلول جنسي همواره مونث ماده  ميباشد .كه اگر سلول جنسي نر با خاصيت مذكر با سلول جنسي ماده لقاح پيدا كند موجب پديد آمدن جنين مذكر خواهد شد.لازم به ياد آوري است سلولهاي جنسي نر با خاصيت مذكر در شرايط عادي كمي تنبل تر از سلولهاي جنسي نر باخاصيت مونث هستند و در اينجا تغذيه مي نواند به تحرك اسپرم هاي مذكر كمك كند تا زودتر به تخمك برسند و لقاح پيدا كنند و در شرايطي هم مي تواند تحرك آنها را كندتر كند.اين كه در قناري جوجه هاي قبل از عيد اكثرا نر هستند و بعد از عيد اكثرا ماده

به همين نكته بر ميگردد كه در آغاز فصل جفت گيري پرنده نر قوي تر و سرحال تر است و هرچه به پايان

فصل جفت گيري ميرسيم كم كم پرنده غرور و مستي اش رو به كاهش گذاشته مي شود  كه اين مسئله را در مورد سهره ها را هم تجربه كرده ام با اينكه سهره ها در طبيعت از اوايل ارديبهشت شروع به جفت يابي ميكنند و تا مراحل لانه سازي و جفت گيري و خوابيدن روي تخم ها و پرش سري اول جوجه از لانه حدود چهل و پنج الي پنجاه روز بدازا ميكشد و فصل گرما از راه ميرسد مع الوصف اكثر جوجه هاي لان اول نر هستند و لان دوم همينطور و لان سوم و چهارم جوجه هاي نر  كمتر ميشوند  .پس مي بينيم دماي محيط چندان در تعيين جنسيت جوجه ها دخيل نيست.

3- در بند 1 توضيح دادم كه توارث بيشتر ژنتيكي است  تا محيطي .براي اين كه يك صفت محيطي تبديل به صفت ژنتيكي شود نسلهاي متوالي بايد حامل آن ژن شوند تا آن ژن غالب گردد و يك جهش اتفاق بيفتد مثلا اكثر پستانداران قطبي سفيد رنگ هستند و همرنگ محيط .اين بدان خاطر است كه جانوران داراي ژن سفيد رنگي  به لحاظ تطابق با محيط از دسترس عوامل متعدد مثل شكارچيان قويتر در امان مانده اند و ناقل همان ژن شده اند و كم كم اين صفت محيطي به ژن غالب تبديل شده و عموميت پيدا كرده است.

و اما فرم بدني و نوع پر در قناري هم جزو صفات ارثي است كه با تغذيه نمي توان آن را دستكاري كرد فقط تغذيه مناسب باعث شفاف و براق شدن پر مي گردد .بلكه فقط با تقويت يك ژن ميتوان بدلخواه به نتيجه مطلوب رسيد البته در يك نسل و دو نسل بلكه چندين و چند نسل.

                                                                  

                                                                     براي همه شما آرزوي سلامتي و سعادت دارم

+ نوشته شده در  پنجشنبه 25 مهر1387ساعت 20:53  توسط | 
به نام خدا
باسلام،
       احتراماً ؛ باتوجه به اينكه در نظر است اولين جشنواره و نمايشگاه سراسري پرندگان زينتي به منظور شناسايي و ترويج استفاده صحيح از پرندگان زينتي
در آينده نزديك درتهران  برگزار شود و  برگزاري اين جشنواره مي تواند در ساماندهي عرضه پرندگان زينتي .شناسايي فعالان و پيشكسوتان دراين بخش .شناسايي اين صنعت به مسوولان ومردم وتوسعه وپيشرفت هرچه بيشتر آن مي تواند نقش بسزائي داشته باشد. لذا ازجنابعالي واعضاي آن سايت محترم دعوت ميشود راهكارها و نقطه نظرات و پيشنهادهاي اجرايي را براي هرچه بهتر برگزاري جشنواره پرندگان زينتي ويا شركت دراين جشنواره رابه دبيرخانه اولين جشنواره سراسري پرندگان زينتي به شماره فكس64582506 ارسال و يا با شماره تلفن64582513تماس حاصل نمايند.
  خواهشمنداست درصورت امكان اين فراخوان را بر رو ي سايت خود قراردهيد.
                                                                           باتشكر (دبيرخانه جشنواره) وزارت كشاورزي
+ نوشته شده در  جمعه 25 مرداد1387ساعت 13:0  توسط | 

در ادامه مباحث قبلي مبني بر چگونگي توليد نسل برتر قناري رسمي ايراني بايد به استحضار دوستان محترم برسانم كه توليد نسل برتر هر  نژادي مستلزم تلاش و كوشش مستمر در مسير تو ليد آن نژاد است و اين راهي است پر نشيب و فراز كه سالهاي متمادي ممارست و استمرار در كار و تلاشي خستگي ناپذير راطلب مي كند توليد قناري مرغوب فقط با سرمايه گذاري و خریدچند  قطعه قناری مرغوب بدست نمیاد گرچه سر مايه گذاري ابزار لازم است ولی کافی نیست.

  در اين مسير علاوه بر داشتن تجربه باید   دارای دید و شناخت خیلی خوبی در تهيه مولد ها و  نیز در ترکیب آنها بود و از ترکیب باری بهر جهت و شانسی امتناع نمود .برای تولید .سالهای سال وقت و ممارست ومداومت نیاز است تا به افق از پیش تعیین شده رسید این راهی نیست که بتوان یک شبه رفت.هستند پیشکسوتانی که ساليان  سال در راه تولید یک نژاد خاص زحمت کشیدند خواه آن نژاد رو ي بورس بود یا نه آنها دست از تلاش بر نداشتند.و برای یافتن یک پرنده چه مخاطراتی را بجان خریدند و رنج سفرهای بسيار بردند. تاکید میکنم تولید یک نژاد  منحصر به یک شخص نبوده و نیست بلکه ماحصل تلاش خیلی كسان  در دست یک نفر به نتیجه مطلوب رسیده و بی آنکه نامی از دست اندر کاران نسل قبل این پرنده برده شود باعث شهرت آخرین تولید کننده شده است.

. پس برای تولید یک پرنده نسل برتر اول باید ببینیم دنبال چی هستیم و چه هدفی را دنبال مي كنيم ؟و چه نژادهایی را با هم ترکیب کنیم و آگاهانه دست به ترکیب نژاد بزنیم تا ضمن حفظ نژادهای اصیل  ا ز ترکیب نابجا پرهیز کنیم.گر چه ديگر اكنون اين مسير توسط پيش قراولان همواره گشته و نياز به شروع تركيب از صفر را مرتفع ساخته ولي معدود كساني هنوز هم دوست دارند خود اين راه رفته را بپيمايند.

در مسير توليد رسمي بلند يا همان رسمي ايراني چون داعیه داران بیشتری دارد و  هر کس خود را صاحب سبک میداند و هرپرنده ای را به صلاح دید خویش رسمی میخواند داستان خيلي مفصل است و هيچ كس حاضر به پذيرش تعريف فرد ديگري از رسمي ايراني نيست .هستند كساني كه به مدد استطاعت مالي ماحصل دسترنج سالهاي متوالي شخصي را به گزاف خريده و ضمن انكار پيشكسوتان توليد كننده قبلي خود را مالك الرغاب بي رغيب عرصه رسمي قلمداد نموده و خود را يگانه و ديگران را بيگانه مي پندارند. .گویی از روز ازل اصلا قناری را اینها خلق کرده اند چه رسد به نژاد رسمی بلند.که انرا مصادره به مطلوب میکنند.در حالی که باید بدانند اگر امروزه آقای فلان  و آقای بهمان در این زمینه مطرحند شریک افتخار پیشکسوتان هستند.عده اي هم  هستند با وجود اين  كه در اين زمينه  بسيارمبتدي هستند و سابقه اي ندارند و تا ديروز زير نظر فلان پيشكسوت نامي فعاليت داشتند و امروز زير نظر كس ديگر و فردا شايد زير نظر شخص سومي به محض بدست آوردن چند قطعه قناري زيبا به خود غره شده خويش را مدعي و كارشناس رسمي قلمداد مي كنند و به خود اجازه مي دهند حرمت همه پيشكسو تان را شكسته و نتيجه زحمات آنها را زير سوال ببرند .خوب است  اين عزيزان پيش از آنكه بازي ايام به سراغشان بيايد از خواب غفلت بيدار شوند 

كه يكي نغز بازي كند روزگار                             نشاند ترا نزد آموزگار

قبل از ورود نژادهاي  یورکشاير و لانكشاير به ایران در اواسط دهه شصت که باني و ناجی نژاد رسمی گردید قناری بازان آن زمان  با ترکیب نیمچه دورگه های کم فر با رسمی های سوپر حمال سعی در تولید  نوعي رسمی كه  کمی صافتر و بلند تر باشد  داشتند که  نسل تولید شده گرچه کمی از لحاظ جثه درشتر و پادار تر و بلند تر بود ولی همیشه یک پاپیونی به گردن داشت .این تقریبا برای عموم تولید کننده ها بود ولی در این بین معدود افرادی هم بودند که دارای رسمی های بسیار زیبا در نوع خود بودندولی با دم حداکثر نزدیک به نه سانتیمتر.

و پس از ورود نژاد هاي جيبر و ژيبوسو  عده اي به تركيب آنها با رسمي قديمي ايران مبادرت نموده قناري هاي هيبريد يكسر جيبر را توليد نمودند كه ماحصل اين تركيب را بارها و بارها  با رسمي قديمي تر كيب نمودند كه نتيجه اين تركيبها يكسر جيبر هاي كشيده تر و بلندتري شد كه اساس كار تركيب با نژاد يوركشاير گرديد.

عده اي همان ابتدا يورك را با جيبر تركيب كردند كه نتيجه اين تركيب هيبريد هاي بد تركيبي از كار در مي آمدند كه اگر از بين آنها آندسته از جوجه هايي كه خصوصيت رسمي گري آنها بيشتر بود را مجدادا با يكسر جيبر هاي بلند يا رسمي قديم تركيب مي كردند نسل چهارم يا پنجم آن تقريبا رسمي هاي باريك پا دار ولي كوتاه از كار در مي آمد كه اگر اينها را با يك سر يورك تركيب ميكردند (حاصل تركيب يورك با رسمي) حدودا" بيست در صد جوجه ها مقبول و مابقي نا مطلوب از كار در مي آمد و لي اگر همان هيبريد ها با نسل چندم يكسر يورك و رسمي تركيب مي كردند بين پنجاه تا شصت در صد جوجها مطلوب نظر بودند .

مخلص کلام این که افراد بسیاری در این راه تلاش کردند ولی عده معدودی پایداری واستقامت بیشتری بخرج دادند و از تجربه و دست رنج دیگران هم بهره مند گردیده تولید کننده رسمی ایرانی شدند. در اينجا اگر ياد عزيز پيشكسوتان اين عرصه را با ذكر نام بزرگشان گرامي بداريم شايسته كاري است پس از همه دوستان عزيز در خواست مي كنم با ذكر  نام پيشكسوتان شهر خودشان  خود را شريك اين تكريم نمايند .

ادمه دارد شايد..............

 

 

 

 

 

 

.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 15 دی1386ساعت 1:40  توسط | 

به نام خالق زیبایی ها

در ادامه نوشتار های تولید نسل قناری برتر  وتولید کنندگانی  که با تحمل سختی ها  و مرارتهای بسیاردر راه  تولید قناری ایده آل و مطلوب نظر همچنان دست از طلب بر نداشتند و با پایداری و ایستادگی در این راه ثابت قدم ماندند و مباحثی که در حاشیه این بحث پیش آمد که ما را از هدف اصلی که همانا شناسایی قناری رسمی ایرانی

بود دور نگه داشت .بر آن شدم تا دوباره این بحث را دنبال کرده با استفاده از نظرات و تجربه های شما عزیزان

سعی در ارائه تعریفی واحد برای قناری رسمی ایرانی و شناساندن آن به جامعه جهانی باشیم.

گرچه هستند کسانی که در این میان به اقتضای منافع مادیشان همواره بر طبل مخالف بکوبند و با ایجاد هیاهو سعی در سنگ اندازی در این طریق نمایند و مخالف ارائه تعریفی واحد برای رسمی ایرانی باشند که باشند  خیالی نیست.

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل               که گر مراد نیابم بقدر وسع بکوشم

همانطور که همه عزیزان مستحضرند رسمی ایرانی حاصل امتزاج نژادهای یورکشایر یا لانک شایر با نژادهای مرکب از رسمی قدیمی ایران با نژاد جیبر یا جیبوسو میباشد که این امتزاج میتواند دارای حالات متفاوتی باشد .

قبل از بررسی  این حالات باید ابتدا یکسری پارامترها را تعریف نمود که همانا تعریف قناری های هیبرید

ترکیب های مختلف می باشد.

1-یکسر یورک :به قناری حاصل از امتزاج نژاد یورک یا لانکشایر با رسمی قدیمی ایرانی گفته می شود که نسبت به نژاد یورک کمی باریکتر گشته و همچنان دارای ابرو و سری گرد و درشت میباشد که برآمدگی سینه در آن مشهود است.درجه خلوص این نوع قناری هرچه به سوی رسمی  ایرانی نزدیکتر شود مطلوب تر است که شاید در نسلهای بعدی این فاصله کمتر شود.

 

 

2-یکسر جیبر:به قناری حاصل از امتزاج نژاد جیبر یا ژیبوسو با قناری رسمی قدیم ایرانی گفته میشود که نسبت به نژاد رسمی ایرانی دارای سری ریزتر و پاهای بلند تر و زاویه ایست مناسبتر میباشد ولی نسبت به نژاد جیبر یا ژیبوسو دارای پاهای ضعیفتر و زاویه ایست کمتر میباشد.این نوع قناری نیز هرچقدر از طول بیشتری برخوردار باشد مطلوبتر است.

 

3-کشیده بلند:به  نسلهای بعدی حاصل از امتزاج یکسر یورک با رسمی قدیمی ایران یا یکسر جیبر بلند گفته می شود  که نسبت به قناری یکسر یورک دارای جمجمه ای کوچکتر وابروی کمتر (گاها" بدون ابرو ولی نسبت به رسمی دارای تنه  کلفتر)و پا بلند تر و بدون برآمدگی سینه و به لحاظ ایست دارای زاویه مناسبترمی باشد  .که هر چه این نوع قناری باریک تر باشد مطلوب تر است

 

حال که با نژادهای هیبرید یا واسطه برای تولید رسمی بلند آشنا گشتیم بهتر است به تعریف این دسته بپردازیم

ولی قبل از آن بهتر است بدانیم رسمی بلند در حال حاضر دارای تعاریف گوناگون توسط افراد مختلف میباشد ولی هدف ما رسیدن به یک تعریف واحد برای این نوع قناری میباشد.در اینجا سعی میکنم رسمی های موجود را طبقه بندی نمایم.

 

1- گروه اول:نماینده این گروه دارای پرهای ریز چسبان و پاهای بلند با پیدایی ران (گاها"کمی لخت)زاویه ایست 45 درجه یا بیشتر وسر فندقی  و بدون ابرو و شکم  با طول دمی حداکثربین 100-105 میلیمتر و بسیار باریک  و  و ظریف میباشد که روی هم از تناسب خوبی برخور داراست.

 

2-گروه دوم:نماینده این گروه دارای پرهایی  درشترو پر تر و به لحاظ تنه بلند تر و کمی کلفت تر از گروه اول میباشد که  دارای خصوصیاتی مانند  پا هایی استوار و بلند و پیدایی ران (گاها" کمی لخت) سر فندقی و نداشتن ابرو و شکم ودارای دست پرهای بلندتری است که از  زاویه ایست مناسبی برخوردارمیباشد.طول تنه و دم بلند تر از گروه اول بوده و طول دم این گروه حدودا" بین 103-110 میلیمترمی باشد.

 

3- گروه سوم :نماینده این گروه دارای خصوصیات گروه دوم است با این تفاوت که این گروه از طول تنه و دم بلند تری نسبت به گروه دوم برخور دار است و دارای ابهت و  وقار  بیشتری مییباشد.طول دم در این گروه حدودا" بین 110-115 میلیمتر میباشد.

 

البته بینابین این گروه ها قناری های دیگری هم به وفور یافت میشوند که اگر همه آنها را بخواهیم طبقه بندی کنیم

بحث خیلی مفصل تر گشته باعث اطاله کلام خواهد شد که شاید خواننده را سر در گم کندو ما را از هدف اصلی دور نماید .این تکثر به لحاظ وجود گونه های هیبرید فراوان در سر راه تولید این قناری میباشد و شاید مهمترین عامل این روند نداشتن تعریف جامعی از رسمی بلند ایرانی است که باعث سر در گمی تولید کنندگان این قناری می شود و کشور ما متا"سفانه فاقد انجمن یا اتحادیه و یا فدراسیون جامعی برای علاقمندان این رسته میباشد.ولی عدم اینها نباید مانع از گرد همایی دست اندر کاران و تولید کنندگان و پیشکسوتان این رسته برای رسیدن به تعریفی واحد برای رسمی ایرانی و پذیرش آن از طرف جامعه قناری بازان و معرفی آن به دنیا گردد.    

حال با توجه به مطالب بالا(که قطعا" دارای کاستی های فراوانی است که با بهره مندی از تجربیات و اطلاعات شما عزیزان که در قالب نظر یات بیان خواهید کرد عیوب آن به تدریج مرتفع خواهد گشت )ذیلا " به تعریف رسمی بلند ایرانی که برآیند خصوصیات برتر نژادهای مشروحه بالاست  می پردازم و  قبل از آن عیب و حسن رسمی را بررسی می کنیم .

 

عیوب مطروحه بر سر راه تولید رسمی ایرانی                                                                                     

                                                                             

1-دارا بودن سر درشت 2- دارا بودن  ابرو یا اخم   3- دارا بودن پر ژیبوسی    4- نداشتن زاویه ایست مناسب 5-عدم پیدایی ران و کوتاهی پاها 6-برآمدگی    ناحیه سینه 7-پیوستگی سر و تنه

 

صفات خوبی که باید مورد توجه قرار گیرد عباتند از:

1-دارا بودن سر فندقی  2-دارا بودن زاویه ایست مناسب  حداقل 45 درجه 3- دارا بودن پر ریز چسبان و نداشتن پر ژیبوسی

4-دارا بودن تنه باریک و دم متناسب که از طول خوبی برخوردار باشد  5- پیدایی ران و بلندی پا 6- جدایی سر از تنه

7-دارا بودن دم رسمی (که از دمگاه باریک و نزدیک به انتها پهن می گردد و با دم  یکنواخت یورک متفاوت است) و دست پرهای بلند و مرتب8-عدم برآمدگی در ناحیه سینه

9-نداشتن ابرو یا اخم 10-دارا بودن تناسب که به قناری کلاس و شخصیت میدهد11-دارا بودن سر و نوک و خط چشم مناسب

 پس بنا بر این می توان از روی همین خصوصیات به تعریف رسمی بلند که همانا برآیند صفات خوب و متمایز از قناری های هیبرید می باشد پی برد

 

قناری رسمی ایرانی قناری است که دارای تنه باریک و دم متناسبی است که تواما" از طول مناسبی بر خوردار است .سر فندقی شکل این پرنده توسط گردن از تنه جدا میگردد ودر ناحیه چشم هیچگونه ابرویی مشاهده نمیگردد.

همچنین این پرنده از پاهای استوار و بلندی برخوردار است که ناحیه ران آن با جدایی از تنه کاملا"پیداست و زاویه ایست این پرنده حداقل 45 درجه با محور افقی میباشدو هیچگونه برآمدگی در سینه قناری مشاهده نمی گردد.پرهای این پرنده ریز و یکنواخت و بدون اعوجاج  سراسر بدن پرنده را می پوشاند.این خصوصیات روی هم

پرنده ای متناسبی  را تشکیل می دهد که دارای ابهت و شخصیت ممتازی خواهد بود .

امید وارم توانسته باشم ذره ای ولو اندک به تعریف رسمی ایرانی کمک کرده و به جامعه قناری بازان خدمت ناچیزی نموده باشم باشد که شما سروران گرامی با ارائه پیشنهادات و نظریات ارزشمند خود به تعریف جامع این پرنده یاری و ما را در این راه پر نشیب یاوری نمایید منتظر نظریات ارزشمند شما عزیزان هستیم.

                                                                                                                                    

                                                                                                 ادامه دارد................            

         

+ نوشته شده در  پنجشنبه 13 دی1386ساعت 0:31  توسط | 
 
سلام
در این مجال می خواستم به پیشینه وجود قناری در همدان اشاره کنم و از این که از چه زمانی این پرنده

زیبا و خوش آواز انیس دلهای خسته وجلیس صحبت عاشقانش بوده .بر اساس اظهار نظر پیشکسوتان

این شهر که عمر چند تن از آنهایی که حاضرند وحی از مرز هشتاد سال گذشته تقریبا در حدود یکصد و 

پنجاه سال از سابقه وجود قناری در این شهر میگذره واز دیر باز مرکز تولید و پرورش قناری بوده و هست

چه در زمانی که قناری را به خاطر آواز دل انگیزش نگهداری می کردند  و جنبه عشق بازی آن مطمح نظر

بود و چه در حال حاضر که جنبه تجاری نگهداری این پرنده بر جنیه های دیگر رجحان دارد . 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 24 مهر1386ساعت 16:14  توسط | 

سلام بر شما.امروز مي خواهم براي مرغ مينا بنويسم.مرغ مينا به نظر من بعد از كاسكو از نظر هوش بهترينه.حتي شاه طوطي و امثاله هم هوشي مثل مرغ مينا ندارند. اين پرنده اغلب از هند و پاكستان وافغانستان وارد ايران ميشه.اما هندی ها از نظر هوش بهترند.

مرغ مينا بر خلاف كاسكو كه وابستگي خاصي به صاحبش دارد آنچنان به صاحبش وابسته نيست ولي اين نكته را هم بايد بگم كه پرنده ي حساسي است و رفتار صاحبش را در مورد خودش درك ميكنه.

در مورد هوش این پرنده همین بس که اگه شما چیزی هم به اون یاد ندید مرغ مینا فقط با شنیدن صدای دیگر پرندگان می تونه اون صدا ها را تقلید کنه و پرندگان دیگر را به شک بندازه.

 برای همین ابتدا بايد بهتون بگم كه اگه مشغله ي زياد داريد و مي خواهيد از اين پرنده نگهداري كنيد قيد اين كار را بزنيد،چون كاسكو و مرغ مينا هوش فوق العاده اي دارند و بايد در دوران اوليه(۴-۶ماه) زندگي خوب به اونا رسيدگي كرد تا بشه از هوششون به نحو احسن استفاده كرد.

در كل بايد توي حداکثر اون شش ماه اول زندگي خوب با اون كار كرد.تا مي تونيد اونا در دست بگيريد و نوازش كنيد و به اون غذا بديد و توي همين حين با اون صحبت كنيد.حرف زدن با مرغ مينا بايد با تكررفراوان همراه باشه.

كلمات هم بايد با يك تون مشخص و يك لهجه تكرار بشند.روي اين نكته تاكيد ميكنم كه بهترين موقع براي آموزش صحبت كردن به مرغ مينا و امثاله وقتيه كه آنها گرسنه اند و شما بهشون غذا مي ديد.اگه اونا را شرطي كنيد و با ادا كردن هر كلمه به اونا پاداش بديد راندمان بهتري مي گيريد.

  مرغ ميناي هندي مرغ ميناي معمولي

مرغ ميناي نر با استعداد تر نسبت به ماده است و راه شناسايي اونا هم خيلي سادست و اون اينه كه مرغ ميناي نر سق سياهي داره(سقف دهانش سياه است).

مرغ مينا يك همه چيز خواره ولي دانه هاي مخلوط پلت(پارس) هم براي آنها مخصوصاً در هنگام جوجه بودنشان به كار ميره كه اشكال عمده اش اينه كه باعث ميشه تا فضله ي مرغ مينا با بوي بدي همراه بشه.

                                 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 17 شهریور1386ساعت 1:12  توسط | 
نکات اموزشی در خصوص دوران تولک قناری :

دروان تولک قناری شامل دو مرحله میباشد : ۱- پرریزی ۲- پرسازی

در مرحله اول لازم است شرایط به نحوی مهیا شود که قناری بالغ کلیه پرهای خود را بریزد .قرار گرفتن قناری در محیط آرام و نگهداری با نور طبیعی و همچنین تنظیم دمای محیط بین ۳۰تا ۳۷ درجه سانتی گراد همراه با تهویه مناسب محل نگهداری از جمله شرایط لازم برای پرریزی قناری میباشد . در دوران تولک نیز با توجه به اینکه قناری ها بصورت دسته جمعی بهتر تغذیه و همچنین فعالیت ( پرواز و جنب وجوش بیشتر )خواهند داشت قرار دادن قناری در قفس های بزرگ با رعایت تعداد کافی پرنده در هرقفس از ضروریات است . در مرحله دو م یا مرحله پرسازی قناری احتیاج به ویتامین - پروتیین و موادمعدنی دارد که تامین این مواد نقش بسزایی داشته و چنانچه تامین نشود میگویند قناری دچار کمبود شده و لخت میماند . ویتامین و موادمعدنی و فیبر که بسیار در سلامت پرها نقش دارند در سبزیجات موجود است و ضرورت دارد پس از شستشوی صحیح و خشک شدن در اختیار قناری قرار گیرد . در حال حاضر با توجه به وجود انواع ویتامین های تجارتی تامین مواد مورد نیاز پرنده آسان گردیده است . پروتیین نیز در دانه هایی مانند شاهدانه - کاپشه - کلم - شلغم موجود است که بهمراه دانه خرفه بمنظور خنک شدن دان مصرفی قناری مورد استفاده قرار میگیرند

+ نوشته شده در  سه شنبه 23 مرداد1386ساعت 20:29  توسط | 
نکات آموزشی در خصوص پرورش قناری :

دوستان عزيز آواز قناری موجب اسارت قناری شده است .
-  به عقیده بعضی از تربیت کنندگان قناری  اگر در موقع تولک روزی چند دانه از تخم بزرک به قناری داده شود به درخشندگی و شفافیت پرهای قناری کمک میکند .
- وقتی که قناری به قفس تولک ( قفس بزرگتر از قفس نگهداری در شرایط عادی ) منتقل شد دیگر هیچ وقت و به هیچ عنوان تا مادامی که تولک او تمام شود نباید به او دست زد و یا آنرا  تغییر محل داد . زیرا قناری در دوران تولک حالت عصبی دارد و خیلی زود تحریک و ناراحت میشود . جابجایی پرنده احتمال دارد موجب طولانی شدن دوران تولک گردیده لذا قناری ضعیف و ناتوان خواهد شد .
- محل نگهداری قناری شامل اتاق و قفس او میباید با استفاده از ضد عفونی کنندهها برعلیه  حشرات موذی ضد عفونی شود .
- همه روزه میباید به قناری آب تازه داده شود و همچنین ظرف آبخوری قناری بخوبی شسته  شده و تمیز گردد .
- دانه ها و هرنوع غذای مورد استفاده برای قناری باید در عین سلامت و تمیزی از بهترین  نوع باشد .
- قناری  نیاز دارد به پرواز  بپردازد  این عمل از بسیاری از بیماریها جلوگیری میکند .
- هوای محل نگهداری قناری باید همیشه تازه و بدون کوران باشد .
- محل نگهداری قناری لازم است که آفتاب گیر باشد .
 
+ نوشته شده در  سه شنبه 23 مرداد1386ساعت 20:27  توسط | 

ضرورت استفاده از مولتي ويتامين ها :

بدن تمام موجودات زنده براي انجام اعمال حياتي نيازمند پروتيين ،كربوهيدرات ، چربي ها ، موادمعدني و ويتامين ها ميباشد و اين نيازها با مصرف مواد غذايي مختلف و متنوع تامين ميگردد . ويتامين ها دسته اي از مواد مغذي هستند كه داراي معدودي از خصوصيات شيميايي ميباشند . اين مواد تركيبات آلي ميباشند كه بوسيله نسوج بدن سنتز نمي شوند و بمقدار خيلي كم وجود آنها در جيره هاي  غذايي لازم ميباشند . تركيبات مذكور اجزا ساختماني بزرگي از بدن را تشكيل نمي دهند و بيشتر بعنوان تنظيم كننده متابوليسم عمل مي نمايند . ويتامين ها بصورت محلول در چربي و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا كه قناري ها در طبيعت نيازهاي خود را بامصرف دانه هاي كال و رسيده ، علوفه سبز و حشرات و بسياري مواد غذايي ديگر تامين ميكنند به نظر ميرسد استفاده از ويتامين ها براي آنها زمان زندگي در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذايي دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن كاهش مي يابد و باعث كاهش ويتامين هاي اين مواد ميگردد لذا استفاده از مولتي ويتامين ها مي تواند اين كاهش را جبران نمايد . بهترين زمان براي پيشگيري و رفع كمبود ويتامين ها دوران تولكي قناري ميباشد با توجه به اينكه دوران پرريزي مشكل ترين و حساسترين زمان نگهداري از قناري است در اين دوران تقريبا زمانيكه قناري كمتر از يك سوم پرهاي خود را تعويض نموده لازم است مولتي ويتامين هاي مختلف در برنامه غذايي قناري وارد شود . مولتي ويتامين ها با تركيبات متفاوت در دسترس ميباشد كه يك نوع آن مولتي ويتامين توتال ميباشد كه همراه با كولين عرضه ميگردد. مولتي ويتامين مذكور ازجمله محصولات tabernil    ميباشد .مولتي ويتامين توتال در بسته هاي ۲۰ و ۱۰۰ ميلي ليتر عرضه ميشود و نحوه مصرف آن بدين ترتيب است كه ۸ قطره از آن در ۴۰ ميلي ليتر آب مخلوط شده و براي مدت  ۵ روز مصرف ميشود .ساير انواع مولتي ويتامين از جمله مولتي ويتامين نوع   Supradyn  bayer 

است كه حاوي اسيد آمينه ميباشد و بصورت قرص جوشان در بسته هاي ده و پانزده عددي عرضه ميشود و يك عدد قرص آنرا در ۲ ليتر آب مخلوط نموده و براي مدت ۵ روز مصرف مي نمايند از انواع ديگر مولتي ويتامينNekton S

است كه حاوي اسيد آمينه بهمراه سلنيوم است و در بسته هاي ۳۵ و ۷۰ و ۱۵۰ گرمي عرضه ميشود كه ميباِيد يك گرم از آنرا در ۲۵۰ سي سي آب مخلوط نموده و براي قناري مصرف شود از آنجا كه ميزان مصرف مولتي ويتامين داراي اهميت ميباشد لذا خواهشمند است در هنگام مصرف به بروشور تهيه شده توسط توليد كننده توجه و نحوه مصرف را برآن اساس رعايت فرماييد

+ نوشته شده در  سه شنبه 23 مرداد1386ساعت 20:25  توسط | 
Welcome to my weblog

قناري قرمز :

قناري قرمز دو نوع ميباشد نوع اول حاصل از جفت گيري قناري با پرنده سيسكين قرمز و نوع دوم با خورانيدن مواد غذايي رنگي آماده و تجارتي و يا فلفل دلمه قرمز رنگ در زمان پرريزي .ايجاد رنگ با روش دوم دوام ندارد و در فصل بعد از بين ميرود . در روش اول پرنده سيسكين نر كه قسمتي از بدنش به رنگ قرمز است با قناري ماده جفت اندازي شده و قناري قرمز حاصل ميشود تنها عيب آنها در اين است كه نسل اين جوجه ها كوچك است و با بزرگ تر شدن پرنده كم رنگ ميشوند . اما درنوع دوم چنانچه در زمان پرريزي فلفل دلمه قرمز رنگ يا كلم قرمز يا چغندر به قناري داده شود پرهايش قرمز ميشود ولي همانطور كه گفته شد اين رنگ قرمز دوامي نداشته و در فصل پرريزي بعدي اگر خورانيدن غذاي رنگي تكرار نشود پرنده به رنگ طبيعي خود باز ميگردد . ضمنا در فصل پرريزي هرچه بيشتر مواد رنگي در دسترس قناري قرار گيرد پررنگتر خواهد شد . البته ضروري است توجه فرماييد كه مصرف بيش از حد فلفل دلمه و همچنين مواد غذايي تجارتي موجب ايجاد ناراحتي گوارشي در پرنده خواهد بود . 

+ نوشته شده در  سه شنبه 23 مرداد1386ساعت 20:23  توسط | 
در ادامه مطلب قبلی باید خدمت شما دوستان عزیز عرض کنم سره خوب به سره ای اطلاق

میشه که یک سر دهن زیبا و آهنگ دار مانند ولول ووسی.وول وول را اجرا کنه و به دنبالش

بره تو دهن و بقیه ردیف هاشو اجرا کنه.مانند

۱-ولول ووسی .(دولولولولولو.........لو ووسی)

۲-ول ول بر وزن دل دل(ول ول ولو....ول جان)

۳-بد بد بر وزن قد قد(بد بد بد...)اصطلاحا قماره قناره ای

۴-دورررررررررررررررررررررررر(هور قناری)

۵-چهچه چهچه...............

۶-هورررررررررررررررررررررررررررررر(کل بلبلی) قایا

۷- بانگ یا قیس(قایا قایا قایا)

پس تا اینجا شد اجرا  یکسری ردیف به شرح زیر

۱=دولولو....لوووسی ول ول ول ...ول جان بد بد ..دوررررررررررررررر چه چه...هورررر...ر قایا قایا قایا جان

شاید پس از تکرار این ردیف بره سراغ اجرای ردیف های دیگه

۸- تول تول (مانند صدای خالی شدن آب از کوزه میباشد)ولی  بااجرای زنگی

۹-چه چه چه....(چهچه گیلاسی) یا چه چه معمولی

۱۰-بی بی جان(لی لی لی ..........لی جان)اجرای زنگی

۱۱-تویی تویی و چه  چه (ـ تویی تویی ...چه چه چه ....) رویه

۱۲-قر جان(قررررررررررررررررررررررررررررررر جان)

۱۳-قیس (اجرای قیسهای مختلف)

دوباره اجرای سر دهن یا ردیف اول یا اجرای سر دهن متفاوت مانند

۱-کشی کشی

۲ - وس وس جان

۳-گاله(گالا لا لا....لا )

۴- بد بد بد دورررررررررررررر

۵ -چه چه ..... قررررررر جان

۶-شرا بای زنگی(دینگ دینگ .....دینگ)

۷-قیس (قیی یا .قا یا قایا)

یا اجرای ردیف زیر

۱-لیشوه لیشوه

۲- شرا به ای لف لف (لف لف لف جان)

۳-تول تول

۴-چه چه

۵-قر جان

۶-تویی تویی کل بلبلی

امید وارم با این بیان الکن توانسته باشم شمه ای از اجرای سره های دهن دار بروجردی را

القا کرده باشم هر چند بیان این ردیف ها برای کسی که با این ردیفها آشنایی نداشته باشه

نامانوس است ولی برای آشنایان و خبرگان .یادآور لحظات فرحبخشی می تواند باشد.تا چه

قبول افتد و چه در نظر آید

در اینجا میخواهم به معرفی تنی چند از سره بازان بروجرد و ملایر و همدان بپردازم

از بروجرد آقایان ۱-محمد رسولی۲-حسن خلجی

از ملایر آقایان۱-فضل الله معمار۲-حسین حیدری(پاسبان)۳-محمود  نقاش۴-بهروز مولایی

۵-صحبت الله جوزانی ۶-مهدی عبدلی۷-علی سلمانی۸-سیامک عبدلی۹-محمود لره

۱۰-حاجی احمد

از همدان آقایان۱-مراد نساج۲-اکبر عالیفر۳-هاشم کامجو۴-عباس زهرایی۵-حسین مشعریان

۶-بیات۷-پرویز احمدی۸-مسعود ضیغمی

و خیلی کسان دیگر که اسم آنها را در خاطر ندارم

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 27 تیر1386ساعت 20:39  توسط | 

بلبل ( هزار دستان ):

برترين و خوش آواز ترين و با حافظه ترين  پرنده جهان بلبل ( هزار دستان ) ميباشد .قبل از ورود قناری به ایران نگهداری از بلبل رواج داشته است که با توسعه شهر ها و کاهش و دور شدن باغات از محل سکونت افراد و همچنین دشواری پرورش بلبل عمدتا بدلیل نوع تغذیه در حال حاضرنگهداری از بلبل  رونق ندارد و تعداد اندکی هستند که بلبل نگهداری میکنند . اين پرنده زیبا و خوش آواز كه در تمام نقاط  فقط  به رنگ قهوه اي سير و روشن يافت ميشود طول قدش از 16 تا 20سانتي متراست . داراي نوكي بلند ( به طول يك سامتي متر ) و چشماني مشكي رنگ ، درشت وزيبا و همچنين داراي دم پهن و بلندي ميباشد .بلبل در اغلب مواقع دم پهن خود را بالا و پايين و به اطراف تكان ميدهد .اين عمل بخصوص در مواردي كه احساس خطر میکند  شدت بيشتري ميگيرد . ضمن اینکه تكان دادن دم زيبايي بي نظير و چشمگير اين پرنده را آشكار ميسازد . بديهي است با اين عمل بلبل خواهد توانست دشمنان خود را به سمت خود كشيده وآنها را از حوالي لانه که بلبل ماده و جوجه ها در آن سکونت دارند گمراه سازد . بلبل با  حافظه قوي خود قادر است صداي تمام پرندگان آواز خوان را تقليد نمايد وبدين خاطر نت هاي بسيار از آواز پرندگان را اجرا ميكند وبهمين دليل است كه او را هزار دستان نيز مينامند . آواز بلبل تكراري نميباشد و هر اواز با آواز قبلي متفاوت ومتغير است و بسیارنیز دلنشین میباشد  . اغراق نیست اگر بگوییم در مقابل آواز بلبل صدای قناری جذابیت ندارد . غذای بلبل در طبیعت از حشرات مانند پشه ، مورچه ،ملخ ، جيرجيرك ولارو مگس و كرم ميباشد. در فصل بهارو تابستان  در مناطق جنگلي و سرسبزو همچنين باغات مناطق اطراف تهران آواز دلنشين و متنوع بلبل شنيده ميشود . لازم بذكر است در فصل بهار و در مناطق خوش آب وهوا بلبلان از نيمه هاي شب آواز خواني را شروع ميكنند و صداي آنان تا يك كيلومتر شنيده ميشود .معمولا هزار دستان در فصل بهار وهمچنين تيرماه از صبح خيلي زود تا هنگام غروب آواز خواني ميكند . بلبل درطي سال دو بار توليد مثل مينمايد كه يك نوبت در اواخر فروردين ماه و نوبت بعدي در اوايل تيرماه است .هزار دستان در ارتفاع كم و نزديك زمين در لابلاي تيغ ، بوته و درختان كوچك لانه سازي ميكند وهر بار 4 يا 5 تخم به رنگ سبز تيره ميگذارد كه پس از خوابيدن مداوم بلبل ماده برروي تخم ها طي  مدت 14 تا 16 روزبه جوجه تبديل ميشود . جوجه هاي بلبل بعد از گذشت مدت ده روزقبل از آنكه بتوانند پرواز كنند لانه را ترك ميكنند و براي مدتي نيز در لابلاي بوته ها و شاخه هاي درختان كوچك پنهان ميشوند و در اين مدت پدر ومادر جوجه ها غذاي آنان را تامين ميكنند . جوجه ها در مدت يكماه به حد رشد خواهند رسيد . هزار دستان از جمله پرندگاني است كه در قفس توليد مثل نميكند و نگهداري از آن در قفس نيازمند صرف وقت و توجه بيشتر نسبت به ساير پرندگان زينتي است .  بلبل را بصورت جوجه يا بالغ صيد ميكنند كه در هر دو حالت نگهداري از آن بدليل نوع تغذيه داراي مشكلاتي ميباشد .  چنانچه قصد نگهداري از بلبل بالغ در قفس باشد لازم است تا ماداميكه بلبل به زندگي در قفس عادت نمايد قفس او را با پارچه سفيد رنگ بپوشانند تا با سيم هاي قفس به خود آسيب نرساند . در صورتيكه جوجه بلبل صيد شود با توجه سن جوجه از اودر قفس با توجه به مراتب مندرج در ذیل نگهداري ميشود :  چنانچه سن جوجه کمتر از 20 روز باشد ميبايد تا ماداميكه جوجه بتواند مستقل تغذيه كند ، روزانه به دفعات ( 15 تا 20نوبت ) دانه پارس ( دانه 18 يا دانه مرغ مينا ) و همچنين گوشت خام بدون چربي و چرخكرده يا كوبيده شده را بصورت گلوله هاي كوچك در آورده و با آب خيس نموده وداخل دهان جوجه بلبل ميگذارند . چنانچه جوجه در حدود يكماهه يا بيشتر باشد مي توان گوشت خام چرخكرده و بدون چربي را به صورت گلوله هاي كوچك در ظرف مناسب قرار داد تا جوجه از تغذيه كند .علاوه براين دانه معروف به دانه پارس ( دانه 18 يا دانه مرغ مينا ) را قدري خيس نموده وبصورت دايم در دسترس جوجه ها قرار ميدهند  . از آنجا كه بلبل پرنده حشره خوار ميباشد چنانچه در هنگام اسارت نيز بتوان خوراكي مانند لارو مگس ، ملخ هاي كوچك و  مورچه را در دسترس او قرار داد مسلما در نوع آواز و توانايي بلبل در آواز خواني موثر خواهد بود . از جمله مواد غذايي تقويتي براي بلبل تهيه مخلوطي از دانه پارس ، آرد نخودچي ، توت خشك ، فندق و بادام است كه با يكديگر آسياب نموده و با مقداري كم تخم مرغ رنده شده مخلوط ميشود و سپس با قدري آب مخلوط بدست آمده را مرطوب نموده و به شكل گلوله هاي كوچك در مي آورند تا غذاي مقوي براي بلبل بدست آيد . استفاده از سبزيجات ، كاهو ، هويج و فلفل دلمه اي وسيب نيزدر حد بسيار كم براي تغذيه هزار دستان لازم خواهد بود .هزار دستان و همچنين جوجه هاي آن در صورتيكه به زندگي در قفس عادت نمايند و بدرستي تغذيه ونگهداري گردند در اسارت نيز آواز خواهند خواند .دوران تولك بلبل در فصل زمستان ميباشد و جوجه هاي بلبل نيز در حدود يكماه پس از تولد پرريزي خواهند داشت كه بعد از اين پرريزي رنگ واقعي خود را بدست مي آورند . در دوران تولك لازم است به آنان رسيدگي شده و با غذاي مقوي تغذيه گردند بديهي است در اين دوران مصرف حشرات و گوشت بدون چربي ضروري ميباشد . توصیه میشود در طی دوران تولک قفس نگهداری بلبل تغییر مکان داده نشود لیکن در سایر مواقع تغییر محل قفس ضروری است وضمنا چنانچه امکان دارد محل قرار گرفتن قفس نزدیک درخت باشد که هزاردستان بتواند از حشرات اطراف درخت تغذیه کند . بلبلان هزار دستان از لحاظ آواز خواني با يكديگر تفاوت هايي دارند بدين ترتيب كه برخي از آنان با صداي بم آواز  ميخوانند كه اين نوع را مرغوب تر از سايرين تشخيص ميدهند .برخی افراد بلبل را از لحاظ آوازخوانی به سه دسته تقسیم میکنند ۱- آواز خوان با نت معمولی ۲- آواز خوان با صدای بم ۳- آوازخوان موقوم .

منابع :

کتاب پرندگان طلايه نوشته استاد ارجمند جناب آقای عباس شفيعی

کتاب بلبل هزار دستان نوشته جناب آقای محمد احمدی فرشمی

استفاده از تجربيات جناب آقای حسين خدايی- صيادبلبل با بيش از ۳۰سال سابقه

استفاده از تجربيات جناب آقای يداله علی - صياد بلبل

                                            

                                                      

 برگرفته از وبلاگ آقای خسروانی

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 تیر1386ساعت 19:56  توسط | 
در مورد سهره خیلی ها را عقیده بر این است که بدلیل کم نفس بودن بریده بریده آواز میخواند

و این اشتباه از آنجا ناشی میگردد که اغلب سهرها به همان سبک بومی خود آواز می خوانند

 و آواز سهره وحشی(باغی- صحرایی)بهمین صورت بریده بریده میباشد .در حالی که اگر به

آواز سهرههای تحت تعلیم و خوش آواز که دارای صوت قوی و خوش  آهنگ ولحن زنگ داری

  هستند گوش جان بسپرندقطعا نظرشان عوض میشه.

.آواز سهره دهندار بر خلاف قناری دارای تنوع بیشتر همراه زیر و بم و فراز و فرود های

 بیشتری میباشد و هنگامیکه رو به مستی میرود بلا درنگ آواز سر میدهد.

 آواز سهره دارای خصوصیات منحصر بفردی میباشد که هیچ گاه موجب آزار گوش شنونده

نمیگردد که در اینجا به اجمال به ردیف های آواز این پرنده خوش صدا می پردازم

 (ردیف بروجردی که به در بر گیرنده آواز سهره های ملایر و همدان و اراک و کنگاور و

   نهاوند نیز می باشد)

این ردیف شامل چند گوشه اصلی و چند گوشه فرعی میباشد .گوشه  های اصلی شامل

۱-بی بی جان ۲-تول تول۳- کل بلبلی ۴-قناره ای۵-ول ول ووسی میباشد که سهره دهن 

کامل میباید این پنج گوشه را اجرا کند و عدم اجرای هر کدام از اینها کسری دهن محسوب

 می شود.

گوشه های فرعی دارای تنوع بیشتری بوده شامل

 الف-۱-وولول-۲وولی وولیا-۳ول ول گیجالی۴-ریوه ریوه جون

ب-۱چهچه گیلاسی۲-چهچه باغی ۳-چهچه معمولی

ج۱- غو ر قناری۲- غور قورباغه ای۳- بوره۴-قرجان ۵-رویه

د-شرابه ای لف لف ۲-شرا به ای زنگی

ح-۱-گاله ۲-کیل ۳-کل زنگوله ای۴-

ط-۱-زیره ۲-بلبلی۳-برره۴-کشی کشی

ی-والیس والیس ۲- لیشوه لیشوه جون۳-وس وس جون

گویش این گوشه ها با لهجه بروجردی بوده و بر اساس بر داشت اشخاص از آواز سهره منتج

گردیده حالا هر سهره ای تعداد بیشتری از این گوشه های فرعی را اجرا کند پر دهن تر

 محسوب میشود و یک بر تری میباشد.گاها سهر هایی بودند که بین ۱۷- ۲۲گوشه

  را اجرا میکردند .که بقول معروف وقتی توی دهن میرفتند مایه تعجب و تحسین شنونده

میگردیدنداز لحاظ نفس و نحوه اجرا که چندین مرتبه اینردیفها را یک نفس زیر و رو میکردند

 و با شیرین کاری های خاص خود رومثل باز کردن بالها و با شدت خواندن یا مثل آویزان شدن از

طاق قفس با یک پا و پیچیدن برای پای دیگر و یا مثل پیچیدن برای دم خودش .که در این حالات

سره چند نوبت ردیف های آوازشو تکرار میکنه که احتیاج به نفس زیادی داره.

در این بین یه سری ردیف ها یی وجود داره که مربوط میشه به سره وحشی که خواندن این

ردیف ها برای سره دهن دار عیب محسوب می شه این ردیف ها عبارتند از

۱-چاپ  چاپ که در ردیف مقوم تهران هست

۲-دو دو ۳-یو یو ۴-غور قورویج۵-چهچه خورد یا ناقص.۶-جیک گنجشک۷-کر۸-چیهچیه

علاوه بر این دهن ها (ردیف های آوازی)سره دارای چندین نوع بانگ میباشد که بعضی از انها

مختص یک دهن خاص میباشد که اجرای بعضی از انها نیز عیب میباشد

یکی از علتهای بریده بریده خواندن سره نه به دلیل کم نفسی این پرنده است بلکه سره

چندین بار سر دهنشو تکرار میکنه تا پاسخی دریافت کنه به محض دریافت پاسخ توی دهن

میره که جواب این پاسخها متفاوته.اگه پاسخ از طرف نر باشه سره با قلدری و با شدت آواز

سر میده و گاهی با نر مقابل آنقدر کل کل میکنه تا اینکه یا خودش کم بیاره یا طرفو از رو ببره

در مورد سره مطلب زیاده که سعی میکنم انها رو در قالب خاطراتم بیان کنم

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 19 تیر1386ساعت 1:48  توسط | 
سلام


در ادامه مطلب قبل این نکته را باید اضافه کنم حالا که نسبت به ورود قناری از خارج بداخل کشور (بلحاظ
کنترل آنفلونزای طیور)جلوگیری میگردد تکلیف نژادهای وابسته ای مثل ژیبوسو چیست که برای تولید
نسل برتر یا در همان حد اجدادشان نیاز مند اختلاط با نسل برتر خارجی هستند؟
کسانی که معتقد به حفظ نژادها هستند یقینا اطلاع دارند که این نژاد اگر فقط باپرنده های هم نسل
وطنی ترکیب شوند بعد گذشت چند سال نسل ضعیفی تو لید خواهد شد که هیچ شباهتی به اجدادش
ندارد .پس برای این که این اتفاق در جهت تعالی کیفیت این نزاد رخ دهد باید دست بکار شد ودست به
تولید نسل برتر این پرنده زد.خوشبختانه در همدان هستند کسانی که چند سال است در این راه گام
برداشته اند . و حاصل تلاش این عزیزان منجر به تولید نسل برتر این نژاد در جهان گردیده نه فقط در ایران
که در جهان هم بی اغراق بی همتا هستند به چند دلیل.
پرنده تولید همدان دارای چند مشخصه است
۱-به لحاظ فرم بدن منطبق بر اصول فرم استاندارد نژاد ژیبوسو می باشد
۲-از لحاظ جثه درشتر از آنها می باشد
۳ -طول دم این پرنده حدودا ۱۰-۱۵ میلیمتر بلندتر از ژیبوسو خارجی میباشد
۴-دارای پاهای بلند .لخت وکم پر و استوار وصاف میباشد
۵-جناق سینه این پرنده لخت و کم پر می باشد
۶-گردن این پرنده دارای قوس زیبایی است که از طول مناسبی بر خوردار است.
این خصوصیات روی هم پرنده زیبایی را می سازد که فوق العاده تماشایی است
بنیانگذار این سبک منحصر بفرد(ترکیب رسمی بلند و ژیبوسو) آقای رضا قره داغی هستند که به اذعان دست اندر کاران دارای پرندگان خیلی زیبایی میباشند. و سالیان سال تلاش نمودند تا درجه خلوص این

نژاد را به نژاد ژیبوسو نزدیک نمایند. البته در تهران هم بودند کسانی که در این زمینه

.
کارهایی کردند ولی آنچه منتج به نتیجه گردیده این نژاد مو جود در همدان می باشد .به امید روزی که
با تشکیل فدراسیون منسجمی در این زمینه بتوان این پرنده را در جهان مطرح نمود
به امید آن روز والسلام


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 27 فروردین1386ساعت 21:23  توسط | 
 سلام
در این مجال می خواستم به پیشینه وجود قناری در همدان اشاره کنم و از این که از چه زمانی این پرنده

زیبا و خوش آواز انیس دلهای خسته وجلیس صحبت عاشقانش بوده .بر اساس اظهار نظر پیشکسوتان

این شهر که عمر چند تن از آنهایی که حاضرند وحی از مرز هشتاد سال گذشته تقریبا در حدود یکصد و 

پنجاه سال از سابقه وجود قناری در این شهر میگذره واز دیر باز مرکز تولید و پرورش قناری بوده و هست

چه در زمانی که قناری را به خاطر آواز دل انگیزش نگهداری می کردند  و جنبه عشق بازی آن مطمح نظر

بود و چه در حال حاضر که جنبه تجاری نگهداری این پرنده بر جنیه های دیگر رجحان دارد . 

+ نوشته شده در  سه شنبه 21 فروردین1386ساعت 19:58  توسط | 
سلام بر همه دوستان گرامی

بررسی چند نظریه در مورد حفظ نژادهای اصیل و پرهیز از ترکیب نژادها از یکسو که نظریه ای محا فظه کارانه است

و در مقابل آن دفاع از ترکیب نژادهای گوناگون و رسیدن به یک نژاد جدید و زیبا تر با مشخصات منحصر بفرد از

سویی دیگر بنده را بر آن داشت تا نظر خودم را اعلام کنم و از دوستان هم خواهش می کنم تا در این باره با تامل نظر

دهند. در اینکه نژاد های خالص می باید حفظ شوند بحثی نیست بنده هم معتقدم ما با ید در حفظ خلوص نژاد ها کوشا باسیم

اما با محافظه کاری در این راه سخت مخالفم اگر قرار بود از ابتدا این کار صورت پذیرد دیگر این همه تنوع

نژاد نداشتیم و دوم اینکه ما نباید با تولید همان نژادها از حاصل دسترنج دیگرانی که تولید کننده ان نژاد خاص بوده اند

مجانی استفاده کرده و فقط سودش را ببریم بلکه همان گونه که در اسپا نیا قناری ژیبوسو از ترکیب دو نژاد بوسو بلژ

و جیبر ایتالیا یی تولید شد یا در قرن نوزدهم قناری یورکشایر در انگلستان بوجود آمد( سال1870 ) ودر سال

1946 بنا بر در خواست باشگاه یورکشایر این نژاد جدید یورک بوجود آمد . ما نیز باید در جهت تعالی و پیشرفت گام بر داریم .در حال حاضر هستند کسانی که

سا لیان سال رنج کسیده اند و زحمت فراوان برده اند و ضررها داده اند تا نژاد منحصر بفرد رسمی ایرانی را

از ترکیب جیبر و رسمی سابق ایران و یورکشایر یا لانکشایر تولید کنند و حاصل کار این عزیزان منجر به تولید

نژاد سر بلند و غرور آفرین رسمی بلند ایرانی که بجز ایران در هیچ کجای دیگر دنیا یافت نمی شود گردیده است

آیا همگی نباید دست در دست هم برای تولید و تکثیر و صدور این پرنده زیبا تلاش کنیم؟تا ما نیز با این همه

سابقه در فدراسیون جهانی قناری سری از سرها در آوریم؟؟ متاسفانه همیشه هستند دلالان و سود جویانی

که برای منفعت طلبی خویش سنگ در راه تولید این پرنده می اندازند چرا که برای آنها تهیه یکسری پرنده از

فرنگ طی یک سیاحت تجاری با قیمت 60-70 $ و قاچاق به اینجا و فروش با قیمت چند برابر به مراتب آسان تر از

تهیه یک دسته رسمی بلند در داخل و فروش آن می باشد اگر تهیه آن زیاد مشکل نباشد فروش چند برابری

حتما مشکل دارد .

بعضی ها هم از قیمت گران آن گله دارند و دیگران را متهم به براه انداختن یک نمایشگاه و الکی مد کردن یک

پرنده مثلا رسمی بلند میکنند که بعله تا چندی پیش فری بورس بود یه عده جمع شدند جیبر و ژیبوسو را مد

کردند جیبر از بورس افتاده حالا رسمی را علم کرده اند و کذا و کذا ....

خدمت این آقایون هم باید عرض کنم در کل ایران مگر چند نفر خال آث این پرنده را در اختیار دارند که بخواهند

روی قیمت آن مانور بدهند؟

حسن ختام این مقال با بیتی از استاد سخن سعدی پایان می یابد که

براه بادیه رفتن به از نشستن باطل که گر مراد نیابم بقدر وسع بکوشم

و السلام

+ نوشته شده در  سه شنبه 21 فروردین1386ساعت 18:38  توسط | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام هدف از ایجاد این وبلاگ علاوه بر تبادل اطلاعات در خصوص قناری ,شناساندن قناری رسمی بلند به عنوان رسمی ایرانی به دنیاست علاوه بر آن نوید پیام دوستی حول محوری ولو قناری است چرا که خانه دوست از هر راهی میگذرد این راه شاید مشتی پر باشد.....شاید.
تماس با من 09183072585پیوندهای روزانه
وبسایت رسمی تیم فوتبال پاس همدان

وبلاگ رسمی تیم فوتبال پاس همدان

جوجه سهره
ارسالی احمدی
جفت سره
سهره سفید
سهره

آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
دی 1391
شهریور 1390
آذر 1388
مهر 1388
اسفند 1387
آذر 1387
آبان 1387
مهر 1387
مرداد 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
فروردین 1387
بهمن 1386
دی 1386
آذر 1386
آبان 1386
مهر 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386
خرداد 1386
اردیبهشت 1386
فروردین 1386
فروردین 1384
آرشیو موضوعی
همراهان
پیشکسوتان
مصاحبه
عکس قناری
پرورش دهندگان
بیماری
تغذیه
آلبوم عکس
مقالات
عکس های نمایشگاه
فروشگاه سایت
عکس2
نویسندگان

قوام پور
محمد باقر مرادی
پیوندها
تیم فوتبال پاس همدان
گلاستر
بجنورد قناری
سايت آقای خسروانی
ایلام قناری
ماه شهر قناری
سایت آقای شفیعی
قناري قم
آقای موسوی
وبلاگ موسیقی هزار دستان
راديو گلها
فال حافظ
شناسنامه همدان
کرد قناری
نزادهای مختلف قناری1
نزادهای مختلف قناری 2
قناري موزاييكي
كاسكو
كلوپ قناري ايراني
جيبوسو اسپانيا
قناري ملادو
جيبر ايتياليا
قناري بازي
كلوپ قناري لواسان
قناري امين و رضا
تكثير مرغ عشق
دکتر جابری
نیازمندیها همدان
خوش آواز
قناری آذر بایجان
کبوتر زیبا
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Click for Hamedan, Iran Forecast size: 8pt">

دریافت کد رادیو فردا آنلاین در سایت شما